Yeni Medya

Nişantaşı Üniversitesi – Yeni Medya Bölümü Resmi Blogu

Birdman – Cahilliğin Umulmayan Erdemi

     Birdman_poster

     Meksikalı yönetmen  Alejandro Gonzalez Inarritu’nın filmografisinden, Oscar’a 9 dalda aday olmayı hak kazanan bir kara mizah türü Birdman.  Oyuncu kadrosuyla göz dolduran film; Michael Keaton, Edward Norton, Emma Stone,Naomi Watss ve Zach Galifianakis gibi isimlerden oluşuyor. Yıllar önce Birdman karakteriyle ünlenen bir aktörün günden güne unutuluşunu ve tekrardan hatırlanmak adına verdiği mücadeleyi konu alan film, Riggan Thomson’un (Michael Keaton) bir oyunu Broadway’a uyarlamasını, yönetmesini ve oyuncu olarak yer almasını anlatmaktadır. Bu olaylara Riggan’ın özel hayatını da ekleyen senaryo çerçevesinde,  yaşamındaki başarısızlık ve yolunun kesiştiği insanlarla olan savaşı da izleyiciye aktarılmaktadır.

Sahip olunanı kaybetme, var olduğunu hissedememe, başarısızlığı hücrelerine kadar hissetme duygularıyla çekilen film, popüler kültür ve sistem eleştirisi üzerinde de epeyce durmaktadır. Günümüz dünyasının getirdiği değişim ile birlikte insanlarda oluşan ruhsal çöküntü, şizofrenik hareketler özellikle sanat dünyasının içinde bulunduğu megalomanlık duyguları beyaz perdeye yansıtılmaktadır. İnsanların  “sanat” kavramından daha önemli bulduğu olguların şöhret ve sansasyonel haberler olduğunu vurgulayan film, eleştirmenleri de topa tutmayı ihmal etmemiştir. Olumsuz haberleri oturdukları yerden, kişisel ilişkilerine dayanarak yazanlar, sahnede ter döken onlarca emekçinin sonu olabilmektedir.

Sosyal medyanın gençlik üzerindeki etkisi, şöhretin getirdiği ağır yük, sanatın değer kaybetmesi, günümüzün getirdiği sorunlu ilişkiler, kariyer- özel hayat bocalamaları,erdem ve varoluş kavramları, hareketli kamera kullanımıyla içindeymiş algısı yaratmaktadır. Riggan’ın kaybettiği şöhret hayal dünyasında canlılığını korumaya devam etmekte, canlandırdığı Birdman karakteri ikinci bir ses olarak beyninde varlığını sürdürmektedir. İnce detaylar düşünülerek kurgulan hikaye içerisinde Riggan, özel güçlerinin olduğuna inandığı hayal dünyasını herkesten gizli yaşamaktadır. Kariyerinin getirdiği başarısızlık ile birlikte özel hayatındaki hatalarını fark etmeye başlayan kahramanımız, film süresince kendini çaresizliğe ve yalnızlığa  sürüklemektedir.  Kayıp ilişkilerden bir diğerini Broadway oyuncularından Lesley(Naomi Watts) ile, erkek arkadaşı Mike (Edward Norton) yaşamaktadır. Başarılı bir oyunculukla yansıtılan bu ilişki çıkmazının nedenini ise Mike’ın umarsız tavırları oluşturmaktadır.

Filmde en etkileyici sahnelerden birini kahramanımızın şizofrenik sesle kurduğu iletişimde görmekteyiz. Etkileyici diyorum çünkü tam da bu kısımda izleyenler de topa tutulmakta. Bir anda fantastik öğelerin yer kapladığı, gösterişli efektlerin verildiği sahnede beynindeki ses “halk bunu istiyor, insanlar bunu seviyor” diyor. Bu cümle özellikle filmi sıkıcı, konusuz ve durağan bulanlara gelsin.  Büyük bütçeli ve abartılı aksiyon sahnelerine olan taşlama hikayeyi eğlenceli kılan bir diğer etken. Filmi en gösterişli kılan ise tek bir kamerayla akışın sağlanması ve tek planda çekilen uzun sahnelerle içlerinde bulunduğumuz algısını yaratmadaki başarısıdır. Herkese hitap etmeyen bir film olduğunu kabul etmeliyiz fakat bayağı ve anlamsız bulunmaması gerektiğinin de altını çiziyorum.  Orijinal olmayan bir konu orijinal yolla servis ediliyor, farklılık burada bizleri etkisi altına almaya başlamaktadır.

Sinema severlerin çoğu entelektüel kesime hitap ediyor bahanesine sığınarak vasat bulduğunu dile getirmektedir. Anlamaya çalışılarak seyredildiği takdirde tekrar tekrar izleme isteği uyandırabilecek, pek çok alt metne ev sahipliği yapan bir film olduğuna inancım sonsuz.  Birdman oldukça basit ama bir o kadar etkileyici olan nadir filmlerden. Basit olan konu,  ana temanın içine sonradan dahil olan etmenlerle daha bir anlamlı hale gelmekte.  Fakat hayal dünyası da ele alınarak yazılan bu senaryo dahada sıra dışı olabilir miydi? Tabiî ki, evet. Ancak bu durum filmin muazzam olduğu gerçeğini değiştirmeye yetmiyor. Popüler kültürün tüketime dayalı gerçeğini ele alan konu, baş kahramanın etrafındaki karakterlerin öykülerine  yer vererek çıtasını yükseltiyor.  Senaryo ağır, anlam derin, görüntüler akıcı.  Filmde olaydan ziyade insan figürü ve insanı anlama teması öne çıkıyor. Bana kalırsa başarılı film herkesin beğendiği orta direk bir film değil, uçlarda beğeni yakalayabilen filmdir. Aynı şekilde bu filmde iki uç görüyoruz: Çok beğenenler ve hiç beğenmeyenler.

Sırada çoğu insanın dikkatini çekmemiş olabileceğini düşündüğüm önemli bir detay var. Film konusuyla paralel seçilen oyuncular inandırıcılık öğesini dahada görünür kılmış. Michael Keaton’ın gerçek hayatta rol aldığı Tim Burton uyarlaması olan Batman (1989) ve filmdeki Birdman 90’lı yılların başında

seyirciyle buluşmuş. Michael Keaton tıpkı Riggan Thomson gibi Batman rolü ile birden büyük bir üne kavuşmuştur. Böylece kariyeri boyunca o denli büyük yapımlara imza atamaması kendisinin bu role lâyıkıyla uyduğunu ispatlamaktadır. Felsefeyle harmanlanan Birdman filmi seyirciye keyifli bir görsel şölen sunmakta. Birdman yardımcı oyuncu kategorisinde ve görüntü yönetimi kategorisinde ödül alacağa benziyor.  O zaman bize de hak eden kazansın demek düşer .

                                                                                                       

Yararlanılan Kaynaklar

http://www.kahramanlarsinemada.com/birdman-2014-film-elestirisi/

http://www.turkcealtyazi.org/yorumlar/2562232/birdman.html

http://filmhafizasi.com/birdman-belki-de-cehalet-varolusu-anlamlandirir/

http://www.sinematek.org/sinebilgi/sinebilgi-senaryo/59-4ssahne.html

http://www.beyazperde.com/filmler/film-216633/

Merve Munğa

Nişantaşı Üniversitesi – Yeni Medya Bölümü

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 19 Şubat 2015 by in Oscars 2015 and tagged .
%d blogcu bunu beğendi: