Yeni Medya

Nişantaşı Üniversitesi – Yeni Medya Bölümü Resmi Blogu

Maleficent

MV5BMTQ1NDk3NTk0MV5BMl5BanBnXkFtZTgwMTk3MDcxMzE@._V1_SY317_CR5,0,214,317_AL_ 

AŞK, İYİLİK, SADAKAT ÜZERİNE

Alışılagelmiş masalın sıra dışı ele alınışını yansıtan bir film Maleficent (Malefiz). Robert Stromberg yönetmenliğinde uyarlananan Malefiz, adını Uyuyan Güzel masalındaki kötü cadıdan almıştır. Malefiz karakterine hayat veren Angelina Jolie performansı filmin kalitesini yükseltmekte ve izlenilirliğini de arttırmaktadır.  2014 yapımı Malefiz aşk,sevgi, güven, sadakat,iyilik gibi kavramları işlemiş, Uyuyan Güzel masalını çağdaş biçime dönüştürerek farklı bir boyuttundan ele almıştır.

Uyuyan güzel masalında, kralın bebeği olur ve birbirinden iyi periler minik prenses için güzel dileklerde bulunurlar. Kötü kalpli Malefiz’in törene gelmesi ile birlikte işler karışır ve Malefiz prensese büyü yapar.  Büyü prensesesin 16. yaş gününde eline bir çıkrık iğnesinin batması sonucu sonsuz uykuya dalması üzerine kuruludur. Tek bir şey büyüyü bozabilecektir: Gerçek aşk.Orjinalini bozmadan yeniye uyarlanan film içerisinde ki ana tema bu olayın neden ve niçinlerini sorgulamaktadır. Malefiz neden büyük bir lanette bulunmuştur? Olaylar ilk nerede başlamıştır? Kötülük yaratılıştan kaynaklı mıdır? gibi soruları ele alan Malefiz filmi cevaplarıyla şaşırtmayı başarmaktadır. Film orjinalinden farklı olarak cadının küçüklüğüne uzanmaktadır. Malefiz’in genç bir kızken nasıl olduğu, yaşadığı hayat üzerinde duran film, ekranlara iyilik abidesi bir peri kızını getirmektedir. Rengarenk bir dünyanın içinde saf, masum güzeller güzeli peri kızı Malefiz’den başkası değildir.

Malefiz’in dünyası insanlardan uzakta, yaratıkların içerisinde sürerken karşısına Stefan adında genç bir çocuk çıkar.  Zamanla birbirlerine aşık olan gençler aşkın masumluğunu,güzelliğini yansıtırlar. Bir gün gelir aşk, Stefan’ın kral olma uğruna Malefiz’in kanatlarını kesme ihanetiyle son bulur. Büyük aşk büyük bir ihanetle sonlanırken Malefiz kinle ve nefretle dolmuştur. Aşk’a inancını kaybeden peri kızı, dünyasını karanlığa gömmüş, içindeki kötülüğü ortaya çıkarmış, beklenen günün gelmesi için gün saymaya başlamıştır.

Filmin esas durduğu nokta kötülüğün sebeplerinin olduğu ve acımasızlığın doğuştan gelmediği üzerine kuruludur. Aşkın eleştirisinde de bulunan film, kadınların aşk mı güven mi aradığı sorunsalını da gözler önüne sermektedir. Kadınlar güven ister ama her daim aşka yenik düşerler. Aradığı güveni bulamayan Malefiz, karga Daivil’i insan haline getirir. Daivil, kadın ve erkeğin yaşam boyu ihtiyaç duyduğu yol arkadaşlığını temsil etmektedir. Aradığı güveni Daivil’de bulan Malefiz’in Daivil ile arasında aşktan daha kuvvetli bir bağ oluşmuştur. Bunun dostluk ile sınırlı kalmasının nedeni ise Malefiz’in aşkını hayatıyla ödemesinde yatmaktadır. Film içerisinde erkek gözüyle acı çeken bir kadın karakterize edilmiştir. Asıl şaşırtıcı nokta ise bir masaldan yola çıkılarak acı çeken bir kadının, bir kadından daha iyi ele alınmış olmasıdır.

Dünyanın 3D ile yansıtılışı, kullanılan efektler ve kostümlerin akılda kalıcılığı ile mükemmel bir uyum yakalayan Malefiz filmi, Yüksek bütçeli bir çocuk filmi olarak düşünülebilir. Bana kalırsa film ebeveynlere de hitap etmekte. Verdiği alt metinlerle masal, çağdaş bir öyküye uyarlanma hususunda başarılı bir örnek teşkil etmektedir. İyi olarak dünyaya gözlerini açan bir masal kahramanın, kötüleşme sürecini ve annelik iç güdülerini fark ederek özüne kavuşmasını ele alan film, özellikle duygusal seyirciyi gözyaşlarına boğabilecek bir kategoriye ev sahipliği yapmaktadır. Finale doğru neden böyle bir kötülük yaptığını sorgulayan kahramanımız, prenses Aurora’yla vakit geçirdikçe ona bağlanmakta ve 16. yaş günü gelmeden büyüyü bozamayacak olmanın çaresizliğini ve acısını yaşamaktadır. Filmde ki en önemli iki sahneden biri prensesi uykudan uyandıran güç, ikincisi ise eski aşıkların yıllar sonra karşılaşmaları üzerine kurulu olaylar silsilesidir. Bu son sahne Malefiz’in kanatlarına kavuşması ve savaşı kazandığı halde eski sevgilisinin yanında diz çöküşünü ekranlara getirmektedir. Aşk kadınların hata yapmasına sebebiyet verebilecek büyük bir güç ama ondan daha yücesi tüm evreni kaplayan sevgidir. Sevgi ve iyilik üzerinde bütünleşen film, yönetmenliğin insanlığa armağanı ve içindeki çocuğu kaybetme mesajıdır.  En iyi kostüm dalında aday olan Malefiz umarız ki beklediğini Oscar’da bulabilir.

                                                                                                     

Yararlanılan Kaynaklar

http://www.beyazperde.com/filmler/film-201429/elestiriler-beyazperde/

http://www.demokrathaber.net/eyy-erkekler-malefiz-oluruz-ona-gore-makale,7701.html

http://www.beyazperde.com/haberler/filmler/haberler-64681/

http://www.filmelestirimerkezi.com/2014/06/malefiz-maleficent-2014.html

Merve Munğa

Nişantaşı Üniversitesi – Yeni Medya Bölümü

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 19 Şubat 2015 by in Oscars 2015 and tagged .
%d blogcu bunu beğendi: